Суд став на захист громади Зачепилівки.

05.05.2015 21:06

Суд  став  на  захист  громади  Зачепилівки.

 

Шановні мої читачі. Я вам обіцяв, що при отриманні  ухвали із Харківського апеляційного адміністративного суду, познайомлю  громаду з прийнятим судовим рішенням. А мова іде про наші тарифи на послуги водоканалу.  Отже, читаємо:

 

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2015 р.                                                           Справа № 620/1051/14-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Старостіна В.В.

 Суддів: Бегунца А.О. О., Рєзнікової С.С.

 за участю секретаря судового засідання Машури Г.І., представника відповідача Закаблукова А.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Зачепилівської селищної ради Харківської області на постанову Зачепилівського районного суду Харківської області від         12.03.2015р. по справі № 620/1051/14-а

за позовом Марголіна Віктора Наумовича

до Зачепилівської селищної ради Харківської області        третя особа Комунальне підприємство "Зачепилівське водопровідно-каналізаційне підприємствово" про визнання протиправним та скасування рішення" Зачепилівської селишної ради Харківської області від 28.11.2014 року, визнання дій голови Зачепилівської селищної ради протиправними.

ВСТАНОВИЛА:

02 грудня 2014 року позивач, Марголін Віктор Наумович. звернувся до Зачепилівського районного суду Харківської області з адміністративним позовом до Зачепилівської селищної ради Харківської області в якому просив суд:

-     визнати протиправним та скасувати ріщення сесії депутатів Зачепилівської селищної ради Харківської області від 28 листопада 2014 року, що стосується підняття тарифів на послуги водоканалу;

-    визнати протиправними дії голови Зачепилівської селищної ради Харківської області Кривенка Ю.В.:

-                                     зобов'язати голову Зачепилівської селищної ради Харківської області Кривенка Ю.В. надати  письмову відповідь на звернення від 01.10-2014 року.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, шо Зачепилівською селищною радою Харківської області порушено вимоги ст.13 Закону України «Про місцеве самоврядування» в частині не проведення громадських слухань під час прийняття рішення про підвищення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Постановою Зачепилівського районного суду Харківської області від 12 березня 2015 року позовна заява Марголіна Віктора Наумовича до Зачепилівської селищної ради Харківської області, третя особа на стороні відповідача КП «Зачепилівське ВКП" про визнання протиправним та скасування рішення сесії від 28.11 2014 року, визнання дій голови Зачепилівської селищної ради протиправним задоволена частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення LХ сесії IV скликання депутатів Зачепилівської селищної ради Харківської області від 28.11.2014 року «Про затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення».

Відповідач, не погодившись з постановою Зачепилівського районного суду Харківської області від 12.03.2015 р. в частині задоволених позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник відповідача підтримав апеляційну скаргу, просив задовольнити її, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.

Позивач, в судове засідання апеляційної інстанції не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив.

Відповідно до ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача та представника відповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 20.03.2014 року постановою Зачепилівського районного суду Харківської області було частково задоволено адміністративний позов Марголіна В.Н. до Зачепилівської селищної ради та визнано нечинним рішення 18 сесії 5 скликання Зачепилівської селищної ради Харківської області від 31 липня 2008 року № 383 «Про затвердження тарифу водопостачання по водоканалу" на підставі постанови КМУ № 959 від 12 липня 2006 року "Про затвердження порядку формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення».

Даною постановою було зобов'язано Зачепилівську селищну раду Харківської області переглянути тарифи на водопостачання населення КП «Зачепилівське ВКП», згідно норм діючого законодавства.

Позивач зазначає, що 28.11.2014 року відбулася сесія Зачепилівської селищної ради Харківської області про перегляд тарифів на послуги водоканалу,_рішенням якої тарифи на водопостачання населення були підвищені та вважає, що вказане рішення Зачепилівської селищної ради є незаконним, тому що не було проведено громадських слухань з приводу перегляду послуг водоканалу відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування».

Частково задовольняючи позов суд першої  інстанції виходив з того, що при прийнятті оскаржуваного рішення субєкт владних повноважень діяв всупереч встановленому законом порядку, необгрунтовано, упереджено, без з'ясування необхідних обставин,що _ мали значення для прийняття рішення, чим порушено законні  інтереси позивача.

Калегія суддів погоджується з такими внсновками суду першої інстанції виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду, сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської. селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 10 Закону України № 280 від 21.05.1997 року «Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами; представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

У відповідності до ч. 1 ст. 11 цього Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Згідно зі ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в  Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:

4.1 п. 1) власні (самоврядні) повноваження: п. 2 встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого                         опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне  регулювання у сфері комунальних послуг.

Згідно п.2 ч.І ст.7 Закону України " Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послут належить встановлення цін/тарифів на житлово комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно до п.4 ч. 1 ст. ЗО вищевказаного Закону вказує, що державне регулювання цін/тарифів базується на таких основних принципах: відкритості, доступності та прозорості структури цін/тарифів для споживачів та суспільства.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обгрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Згідно із чЗ. даної статті органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обгрунтованих витрат на їх виробництво (надання). А ч.6 передбачає, що встановлення

 

цін\ тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво без  відповідного відшкодування не допускається.

Відповідачем допущено ряд порушень вимог законодавства під час доведення до громадян інформації про зміну тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення та при прийнятті рішення_ сесії IV скликання депутатів Зачепилівської селищної ради Харківської області від  28.11.2014 р. про затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Так, відповідно до наказу № 390 від 30.07.2012 р. «Про порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її реобхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад.» п.2.3. передбачено, що суб'єктами господарювання, що надають комунальні, послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення , до відома споживачів доводиться така інформація:

 розмір тарифу та його структура плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість;

обгрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, зазначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, ГСМ), визначення відсотка підвищення тарифу тощо);

інша додаткова інформація, визначена субєктом господарювання та/або органом, уповноваженим встановлювати  тарифи.

Колегією суддів при дослідженні копії  публікації в газеті «Горизонти Зачепилівщини», що міститься в матеріалах справи (а.с. 34) з розміщеною інформацією про зміну тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення було встановлено, що розрахунок витрат повної собівартості не включає в  свою стуктуру податок на додану вартість, що суттєво зменшує реальну вартість послуг та вводить територіальну громаду в оману стосовно їх вартості.

Посилання голови Зачепилівської селищної ради та директора КП «Зачепилівське ВКП» стосовно  того факту, що з детальними розрахунками в повному обсязі можливо ознайомитись на сайті Зачепилівської  районної ради, в приміщенні селищної ради та комунального підприємства колегія суддів не враховує, так як інформація, яка доводиться до відома громадян, повинна бути достовірною та єдиною в усіх засобах доведення її до відома.

Крім того, порушена процедура надання відповіді на звернення громадян з питань підвищення тарифів. Так, відповідно до відповіді Зачепилівської селищної ради та пояснень голови Зачепилівської селищної ради Кривенко ЮВ., саме Зачепилівська селищна рада надавала відповіді на звернення громадян. Однак відповідно до п.2.8 вищевказаного Порядку у процесі  доведення до відома споживачів інформації усі зауваження і пропозиції фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань підлягають реєстрації та обов'язковому розгляду суб'єктом господарювання. Зауваження і пропозиці,  які отримані органом  місцевого самоврядування,  надсилаються для розгляду субєкту господарювання. За результатами такого розгляду субєкт господарювання приймає рішення про їх урахування чи відхилення. У разі врахування зауважень і пропозицій субєкт господарювання здійснює перерахунок тарифу та передає його органу місцевого самоврядування листом з висловленою позицією та відповідними обгрунтуваннями. Тобто саме КП  "Зачепилівське ВКП" повідомляє споживача, який надав свої пропозиції та зауваження, про їх урахування або відхилення. При цьому у разі відхилення пропозицій і зауважень споживачеві надаються обґрунтовані пояснення.

 

 

Також слід зазначити, що рішення Зачепилівської  селищної ради Харківської області від 28.11.2014 р. прийнято з порушенням процедури його прийняття,  передбаченого ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ч.3  якого вказує, що органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обгрунтованих витрат на їх виробництво, а в судовому засіданні суду першої інстанції було встановлено, що економічно обгрунтованими тарифами, які було погоджено на засіданні робочої групи з аналізу економічної обгрунтованості Департаменту ЖКГ Харківської ОДА, та з Харківським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України є : з водопостачання -10,79 грн за 1 м.куб (без ПДВ), та з водовідведення - 32,95 грн за 1м.куб (без ПДВ), а відповідно до рішення сесії  IV скликання депутатів Зачепилівської  селищної ради Харківської області від 28.11.2014 року про затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення було затверджено наступні тарифи : з водопостачання - 10,79 грн за 1 м.куб( Без ПДВ), та з водовідведення - 20,46 грн за 1 м. куб ( без ПДВ), при цьому, всупереч

вимог вищевказаної статті,  не було вирішено питання про відшкодування з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін\тарифів та економічно обґрунтованими

витратами на виробництво цих послуг, що відповідно до ч.6 даної статті не допускається.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при прийнятті рішення LХ сесії IV скликання депутатів Зачепилівської селищної ради Харківської області від 28.112014 р. «Про затвердження тарифів ка послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» суб'єкт владних повноважень діяв всупереч встановленому законом порядку, необгрунтовано, упереджено, без з'ясування необхідних обставин, що мали значення для прийняття рішення, чим порушено законні інтереси позивача.

Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого обґрунтовано частково задовольнив адміністративний позов.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Зачепилівського районного суду Харківської області від 12.03.2015 р. відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду-  без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених више підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.І ст.198, ч.І ст. 200, п.1 ч.І ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів.-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Зачепилівської селищної ради Харківської області залишити без задоволення.

Постанову Зачепилівського районного суду Харківської області від 12.03.2015р. по справі № 620/1051/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

(підпис)

 

Старостін В.В.

 

Головуючий

 

Я думаю, що для думаючих людей все є зрозумілим. З таким фактажем можна було б у суд і не пертися. Та, очевидно, гроші не зі свого карману. А хотілося Юрію Вікторовичу устрояти цю виставу за мою пенсію. Випадкова він людина у владі. Хто за нього голосував?

Тепер потроху стає відомим за чий рахунок купляються нові машини і норкові шуби.

Крапку на цьому, я думаю, ставити ранувато.

Редактор - Віктор Марголін. 05.05.2015 р.

Тема: Суд став на захист громади Зачепилівки.

Re: марголину

Коментатору. | 07.05.2015

Закон України "Про звернення громадян" дозволяє анонімним листам залишатися без відповіді. Так що, вибачайте.

Re: Re: марголину

Вася Пупкин | 07.05.2015

Віктор Наумович, хто купив машину і кому купили шубу? Я ж не анонім!

додати новий внесок